Ászana
július 13, 20233 dolog a hatékonyabb jógagyakorlásért
február 13, 2024Evidens, hogy a jógapózoknak vannak a fizikai testre gyakorolt hatásai. Az ászanák erősítenek, nyújtanak, javítják a mobilitást, az egyensúly érzéket, a tartást, a keringésünket, emésztésünket. Viszont azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy a jógapózoknak - és egyébként bármilyen tartásnak, amit a nap során felveszünk – van egy mélyebb, a pszichés állapotunkra, érzelmeinkre gyakorolt hatása is.
Az egyik irányból vizsgálva a dolgot testtartásunk leköveti a hangulatunkat. Ha jó kedvünk van, akkor szeretünk több teret elfoglalni, egyenesebb a tartásunk, nyitottabb mellkasunk helyzete, hangsúlyosabban gesztikulálunk. Ellenben ha nem érezzük túl jól magunkat a bőrünkben, vagy az adott helyzetben, akkor összegörnyedünk, keresztbe tesszük lábfejünket vagy karunkat. Egy védettebb, regresszív, a magzati helyzet irányába változó pozícióban találjuk magunkat, ha úgy érezzük, hogy támadás ért vagy érhet minket.
A legtöbb ember ezekre a testtartásbéli változásokra nem tudatos. A jóga viszont a tudatosság útja, ezért vizsgáljuk meg most ezt az összefüggést a másik irányból, ugyanis a biofeedbeck mindkét irányba működik. Tehát a tartásunk segítségével üzenetet tudunk küldeni arról az idegrendszerünknek, hogy éppen hogy vagyunk. Ha napközben eszedbe jut, akkor húzd ki magad – például most 🙂 – és lélegezz 3-4 mélyebbet! Amikor reggel felébredsz, kezdd azzal, hogy megnyújtózol pár légzésig még az ágyban, vagy az ágyból kikelve! Ha a testtartásod a „jóllétre”, önbizalomra jellemző irányba változik, az idegrendszered azt úgy értékeli, hogy „Ó, ezek szerint most jól vagyok, biztonságban vagyok, bízhatok magamban.”
Ebben a témában számos bizonyító erejű kutatás készült a nyolcvanas évektől egészen napjainkig. A jóga pedig ezt a test-elme kapcsolatot egészen tudományos mélységben alkalmazza az ászanagyakorlás során. Gondolj csak a sok nyújtózásra, mellkas nyitásra, csípőnyitásra egy jógaórán. Ez mind arra való, hogy – a rengeteg pozitív fizikai hatás mellett – az adott területen található szerveknek és az agynak azt információt küldje, hogy minden rendben van. Testtartásunk – és légzésünk – tudatos használata a legkézenfekvőbb eszköz arra, hogy boldogabbak és egészségesebbek legyünk, teljesen ingyen gyakorolható, bárhol, bármikor….