HEDONIST YOGA CAMP #1 - Bali & Indonézia
Gyakori kérdések

Jelentkezés és fizetés

1Hogy tudok jelentkezni a táborba?

Az Indonéz tábor oldalán kitöltve az űrlapot a megfelelő adatokkal. A jelentkezést követően egyből visszaigazolást kapsz majd e-mailben, a további részletekkel pedig október első napjaiban jelentkezünk.

2Mi a fizetés menete?

Az utazás díjának fizetése várhatóan október 1-én indul.

Lehetőség van egy összegben, vagy akár két részletben is fizetni. A lemondási feltételekről néhány sorral lejjebb olvashatsz majd.

3Meddig kell befizetnem a tábor díját?

A fizetéssel kapcsolatban várhatóan október első napjaiban küldünk bővebb tájékoztatást, addig kötelezettség nélkül lemondhatod jelentkezésedet.

A fizetés ezt követően történhet egy összegben, vagy akár két részletben is az alábbiak szerint:

1. részlet (előleg - a fizetési információkat tartalmazó e-mail követő 5 munkanapon belül): 200.000 HUF/500 EUR

2. részlet (december 1-ig): 550.000 HUF/1390 EUR 

4Kapok számlát a táborról?

Természetesen igen. Ha céges számlát szeretnél, kérjük, előre jelezd!

5Mi történik, ha mégsem tudunk elmenni?
Ha bármilyen okból nem tudsz eljönni a táborba, december 1-ig az előleg mértékével megegyező lemondási díj ellenében törölheted a jelentkezést. Ezt követően a program jellegéből adódóan lemondást nem tudunk elfogadni. Természetesen előfordulhat olyan szituáció – pl. természeti katasztrófa vagy légiközlekedés leállása -, amikor az utazás rajtad kívülálló ok miatt hiúsul meg. Ez esetben az adminisztrációs költségek kivételével a teljes díjat visszatérítjük.
6Milyen költségekkel kell számolni a tábor díján túl?
    • Repülőjegy oda és vissza (kb. 350-400.000 Ft)
    • Utas- és balesetbiztosítás
    • Vízum (kb. 11.500 Ft)
    • Bali turistaadó (kb. 3500 Ft)
    • Étkezések (kb. 3-5000 Ft naponta)
    • Fakultatív programok a csomagba foglaltakon túl
    • Motor bérlés vagy a közös programokon túli transzferek
    • Ajánlott oltások (a jelentkezés után megbeszéljük)

Az egyes tételekről részletes információt találsz, ha tovább olvasol.

Repülőjegy és utazás

1A repülőjegy benne van az árban?
Mivel a világ minden részéről várunk jógásokat, a repülőjegy nem képezi a csomag részét. Ennek ellenére, amennyiben Magyarországról utaztok, segítünk a legkedvezőbb árú repülőjegyet megtalálni és lefoglalni.
2Körülbelül mennyibe kerül a repülőjegy?
Az oda- és visszaútra is érvényes jegyek, turistaosztályon, feladott poggyásszal, illetékkel együtt 350 és 450 ezer forint között mozognak, időszaktól függően. A tábor meghirdetésének időpontjában a világ egyik legjobb légitársaságával, a Qatarral Airways járataival, szuper átszállási idővel 365.000 Forintba került a repülőjegy az oda- és visszaútra együttesen.
3Mennyi idő az út?
Az utazás elég hosszú, átszállással együtt 16-26 óra között van. Jellemzően egy átszállással (Katarban vagy Dubajban) megoldható a kiutazás Balira. A jelenleg kinézett járatok esetében kényelmes 3-4 óra az átszállási idő, ami épp ideálisnak mondható.
4Számítani kell jetlagre?
7 óra az időeltolódás januárban, így valószínűleg érezni fogjátok a hatását. Ezért is időzítjük a hazaérkezést hétvégére. A hosszú út után egyébként mi egy gyors masszázst, pár helyi finomság kóstolását, tusolást és alvást javaslunk.
5Még sosem utaztam átszállással - mi a menete?
Ha ugyanannak a légitársaságnak két járatával utaztok, még a legnagyobb reptéren is pofon egyszerű at átszállás. Csupán a kézipoggyászod kell magaddal vinni a leszálláskor, a nagy méretű poggyász automatikusan átkerül a másik járatra is, az átszállást pedig készséges személyzet koordinálja.
6Ha megérkeztünk Balira, hogy jutunk el a szállásra?
Bárhonnan is érkeztek, mi vagy sofőrünk várni fog titeket a reptéren és egyenesen a szállásra hoz. Ennek díját az ár tartalmazza!
7Szükséges vízum Balira?
Igen, de a vízum igénylése 30 napra pofonegyszerű, és már az érkezés előtt kiváltható, felgyorsítva ezzel a kijutást a reptérről: https://molina.imigrasi.go.id/ Indulás előtt segítünk majd a vízum intézésében.
8Milyen költsége van a vízumnak?
A vízum IDR 500,000, nagyjából 11.500 Forint. Mivel mindenkinek meg kell adni a személyes adatait, az ár nem tartalmazza, de örömmel segítünk a folyamatban.
9Meddig kell érvényesnek lennie az útlevelemnek?
A hazautazás dátumától számítva minimum 6 hónapig. Amennyiben fél éven belül lejárna az útleveled, még a kiutazás előtt újítsd meg!

Helyi közlekedés és kommunikáció

1Mivel fogunk közlekedni Indonéziában?
A közös programokra és a szállások között minden esetben transzfert szervezünk (az árban benne van), azokon kívül pedig választhattok, hogy motorral, bérelt autóval vagy sofőrrel juttok el a kiszemelt helyszínekre (bár sok szabadidő nem lesz:). A motorozást csak rutinos sofőröknek javasoljuk, és segítünk szívesen a bérlés ügyintézésében.
2Mennyire veszélyes vezetni Indonéziában?
A többi ázsiai országhoz hasonlóan Balin is elég sajátos a közlekedés dinamikája, ezért kiemelten nagy figyelmet igényel. Magyarországtól eltérően Indonéziában baloldali a közlekedés, amihez egyébként könnyű hozzászokni. Ha itthon sem vezettél a fővárosban vagy autópályán, nem javasoljuk a motorbérlést.
3Milyen jogosítvány kell, hogy vezethessek?
Turistaként tökéletesen elég az itthon megszerzett jogosítvány, javasoljuk viszont a nemzetközi vezetői engedély kiváltását az indulás előtt valamelyik kormányablakban. Erről itt találtok bővebb információt: https://nyilvantarto.hu/archiv_honlap_2016/hu/vezetoiengedely_nemzetkozi
4Szükség van külön motoros jogosítványra?
Ha csak robogót szeretnétek bérelni, a sima „B-kategóriás” jogosítvány elég.
5Mennyire könnyű tájékozódni?
Az úthálózat jó minősédű, de elég kusza, és bár a távolságok egyáltalán nem nagyok, a közlekedés lassú, és sokszor a tájékozódás sem egyszerű. A Google Maps, Waze vagy a net nélkül is működő Here alkalmazás használata sokat fog segíteni!
6Hogy tudom tartani a kapcsolatot az itthoniakkal?
A legtöbb helyen stabil a wi-fi kapcsolat, de helyi SIM kártyát is biztosítunk, hogy egymással és az „otthoniakkal” is könnyen tudjunk kommunikálni. Ehhez mindenképp hozz magaddal egy kártyafüggetlen telefont! Ezzel együtt is a neten keresztül indított – FaceTime, Whatsapp, Viber – hívások lesznek a legköltséghatékonyabbak.
7Milyen nyelven tudok beszélni majd a helyiekkel?
A kulturális sokszínűségnek és a jelentős külföldinek köszönhetően szinte mindenki, legalább alap társalgási szinten beszél angolul. A balinézek nyelve egyébként a kedvesség, úgyhogy sok pozitív impulzusra számíts!

Időjárás és klíma

1Milyen az uralkodó klíma Indonéziában?
A szigeten trópusi klíma az uralkodó, a hőmérséklet és a páratartalom is magas.
2Hogy alakul az időjárás a téli hónapokban?
Balin két évszak váltakozik, körülbelül novembertől április végéig tart az esős évszak. Ez a legritkább esetben jelenti azt, hogy egy hétig esik, arra azonban érdemes felkészülni, hogy egy-egy heves esőzés felülírja a programunkat.
3Körülbelül hány fok van ebben az időszakban?
28-32 Celsius-fok között alakul a hőmérséklet minden nap, amihez magas páratartalom társul.
4Mit csinálunk, ha napokig esik az eső?
Jógázunk, mantrázunk, vagy kirándulunk a sziget másik felére, hiszen akár néhány kilométeren belül is hatalmas különbségek lehetnek az időjárásba a szigeten. Egy biztos, nem fogunk unatkozni!

Szállás és étkezés

1Milyen szállásaink lesznek?
Három helyszínre foglaltunk szállást: Ubudban 5 éjszakát, Lombokon 3 éjszakát, Uluwatun 2 éjszakát töltünk. Modern és gyönyörű szállások, kétfős szobákkal, ahol elérhető, ott két külön ággyal, de legtöbbször franciaággyal. Minden szállásunkhoz tartozik egy hatalmas, fedett gyakorló terasz, hogy bármilyen napszakban és időjárástól függetlenül jógázhassunk. Ami közös bennük, hogy szuper étteremmel, medencékkel rendelkeznek, és top értékeléseik vannak a szállásfoglaló oldalakon.
2A két fős szobában franciaágy van?
Igen, a szobákban legtöbb esetben nagy méretű (180 cm+) franciaágy található, általában 2 külön matraccal.
3Van wi-fi a szállásokon?
Természetesen gyors wi-fi áll rendelkezésre a közösségi terekben és a szobákban is.
4Iható a csapvíz?
Bármennyire környezetszennyező, Balin minden esetben a palackozott víz fogyasztását javasoljuk, a csapvíz sajnos nem iható.
5Hogy oldjuk meg az étkezést?
Mivel a csapat tagjainak napi ritmusa más és más, az étkezést alapvetően mindenki saját ízlése szerint oldhatja meg. A hosszabb programok esetén pedig előre egyeztetjük az étkezések idejét és helyszínét. A jó hír, hogy a szállásaink egyben kávézóként, reggelizőként és étteremként is működnek, és a környező utcákban is egymást érik a jobbnál jobb helyek, így nem kell messzire mennetek, ha valami finomat szeretnél enni.
6Az étkezés benne van az árban?
Az előbbiekben felsorolt okok miatt az árat tudatosan úgy kalkuláltuk, hogy az nem tartalmazza az étkezést, de szerencsére ez nem számottevő költség Indonéziában.
7Többféle intoleranciám van, mit tudok majd enni?
Talán nincs még egy olyan hely a világon, ahol annyira figyelnének az új étkezési trendekre, mint Indonéziában. Könnyedén fogsz találni glutén-, tej-, laktózmentes ételeket, szinte mindenhol.
8Lesznek közös étkezések?
Igen, a táboraimhoz hasonlóan, amikor csak lehet, együtt eszünk, és helyi alapanyagokból, helyi szakács által vezetett főzőkurzus is szerepel a programban, ami garantáltan izgalmas élmény lesz!
9Mennyibe kerül étteremben enni?
A helyi warungokban körülbelül 800-1000 forintnak megfelelő indonéz rúpiából jól tudsz lakni, a színvonalasabb, kívül-belül „nyugati ízlésre” hangolt éttermekben és kávézókban az itthoniaknál jellemzően 20-30%-kal kedvezőbb árak fogadnak.

Programok és jóga

1Mi a pontos programterv?
A programtervet napokra lebontva megtalálod a https://jogaoktato.hu/indonezia-jogatabor oldalon. Előfordulhat, hogy a tervünket felülírja az időjárás vagy valamilyen váratlan esemény, így a csapat részéről is szükség van némi rugalmasságra. A menetrendet majd a megérkezést követően, a szálláson, együtt pontosítjuk, miután jobban megismertük egymást, a résztvevők napi rutinját. Egy biztos, ez a tábor is olyan lesz, amilyennek Ti szeretnétek!
2Mit tartalmaz pontosan az ár?
  • Prémium szállás 10 éjszakára, 2 fős szobában (franciaágy vagy két külön ágy (ha elérhető), saját fürdőszobával)
  • Reptéri transzferek Balin
  • Utazás a programokra és a szállások között
  • Rizsterasz és vízesés túra
  • Éjszakai vulkán túra és relaxálás a Batur Hot Springsben
  • Tirta Empul balinéz vízi templom és Goa Gajah elefánt-barlang
  • Monkey Forest - Túra a Majomerdőben
  • Kávékóstoló egy családi ültetvényen
  • Fűszer- és kézműves piac
  • Snorkeling és hajós túra a Gili-szigetekhez
  • Balinéz főző workshop
  • Uluwatu - templom és kecak-tánc
  • Tradícionális balinéz masszázs
    SIM kártya (kártyafüggetlen telefon szükséges)
3Szeretnénk jelentkezni, de nem minden program tetszik.
Ahogy korábban is írtuk, egyik program sem kötelező, viszont a közösségi élményt szem előtt tartva számunkra fontos volt egy színes programterv összeállítása. Ha valamelyik programon nem szeretnél részt venni, jelezd nekünk!
4Mikor lesznek a jógaórák?

A jógaórák jellemzően reggel és/vagy este lesznek, de intuitívan alakítjuk külső helyszínekhez is.

Nagy hangsúly lesz ebben a táborban a saját ászanád megtalálásán, és a limitált létszámnak köszönhetően lehetőség lesz személyreszabottan alakítani a gyakorlást és a jógapózokat.

5Mennyire intenzív gyakorlásra kell számítani?
Figyelni fogunk rá, hogy mindenki a saját aktuális állapotának megfelelően gyakorolhasson - így nyugodtan csatlakozhatsz akkor is, ha már régebb óta aktívan jógázol, de akár teljesen kezdőként is.
6Hol fogunk jógázni?
Legtöbbször a szállásaink gyakorlóteraszain, a szabad levegőn, de előfordul majd, hogy vízesésnél relaxálunk vagy épp az óceánparton indítjuk a reggelt napüdvözletekkel.

Indulás előtti teendők

1Szükséges valamilyen oltás a kiutazás előtt?
A beutazáshoz nincs szükség kötelező oltásra, 2023. júniusában pedig a kötelező COVID oltást is eltörölték! Ha biztosra szeretnél menni, a Hepatitis A és B, tífusz, tetanusz és Di-Per-Te oltásokat szokták javasolni, de a legjobb, ha egyeztetsz valamelyik oltóközponttal. A Nemzetközi Oltóközpont például magas szakmai színvonalon működik: https://oltokozpont.hu/hu/oltas/utazas/indonezia
2Kell útlevél a kiutazáshoz?
Természetesen igen, és fontos, hogy a visszaút előtt - tehát január 25-höz képest - még legalább fél évig érvényes legyen az útleveled. Ennek hiányában még az utazás előtt újítsd meg!
3Előre kell igényelnem vízumot az utazáshoz?

Célszerű előre kiváltani az elektonikus vízumot (e-VOA), de akár érkezéskor, a denpasari repülőtéren is meg tudod váltani.

Az elektronikus vízumot az alábbi linken igényelheted: https://molina.imigrasi.go.id/

A maximum 30 napra érvényes, és további 30 napra meghosszabbítható vízumot „Visa on Arrival” (VOA) néven keresd.

4Érdemes biztosítást kötnöm?
Igen, javasoljuk, hogy mindenképp köss biztosítást! A bankszámlához járó ingyenes biztosítás itt lehet, hogy kevés lesz, ha baj van. Tapasztalt biztosítási szakemberünk bármikor rendelkezésedre áll és segít megtalálni azt a biztosítási csomagot, ami minden helyzetben véd. Amennyiben szeretnél segítséget ebben, a jelentkezést követően összekötünk vele.
5Szükséges bármilyen gyógyszert magunkkal vinni?
A rendszeresen szedett gyógyszereidet és vitaminjaidat semmiképp ne hagyd otthon, emellett érdemes felkészülni fajfájásra, napégésre, szúnyog elleni szerekre – utóbbiakat természetesen ott is könnyedén beszerezheted. A malária Balin szinte teljesen eltűnt, így megfelelő szúnyogriasztó használata bőven elég. Erre a kint kapható „Sofell” névre hallgató szúnyogriasztót javasoljuk, ami hatékony és még jó illatú is. Gyógyszerek közül mindenképp legyen nálad láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hányás és hasmenés elleni gyógyszer - bár a tapasztalatunk az, hogy a helyi problémákra elsősorban a helyi gyógyszerek hatásosak. Mindezek mellett jó, ha van nálad alap kötszer és lázmérő.
6Hogy tudok majd fizetni és pénzt váltani Balin?

A szigeten rengeteg pénzváltási lehetőség van, de könnyű belefutni a turistacsapdákba. A legjobb, ha az indulás előtt létrehozol egy Wise (https://wise.com/) vagy Revolut (https://www.revolut.com/) számlát, így bármikor könnyen tudsz az alkalmazásokon keresztül pénzt váltani. FONTOS! A fizetéshez a legtöbb helyen nem elég a telefonon tárlt bankkártya, így mindenképp rendelj fizikai kártyát!

A helyi pénzváltásban is segítünk, hogy a lehető legjobb árfolyamon juss indonéz rúpiához – ehhez viszont mindenképp hozz magaddal eurót vagy amerikai dollárt, annyit, amennyire a 10 nap során szükséged lehet.

7Mi az, amit semmiképp ne hagyjak otthon?

Indonézia egészen más kultúra, más éghajlat és tele van a miénktől különböző szokásokkal, így akkor jársz a legjobban, ha a lehető legfelkészültebben érkezel.

Mi az alábbiakat mindenképp javasoljuk:
●útlevél (legalább 6 hónapig érvényes)
●EUR/USD indonéz rúpia váltásához
●gyógyszerek (lásd feljebb)
●vízálló cipő és esőkabát
●túracipő
●naptej, szúnyogriasztó
●kényelmes ruha, párna az utazáshoz
●füldugó és fülhallgató
●külső akksi telefon töltéshez
●vízálló hátizsák (vagy szimpla, vízálló huzattal)
●a szokásosnál több alsónemű és póló (eső és pára miatt)
●sportruházat jógázáshoz és túrázáshoz
●fürdőruha
●eszközök a munkádhoz
●telefon és töltő
●bankkártya (praktikusan Wise vagy Revolut)
●Te

A jógamatracot mi biztosítjuk majd, hogy ne foglalja a helyet a bőröndödben.

Ha még így is bizonytalan vagy, keress minket bátran elérhetőségeinken!